Czy opłaca się skorzystać z fotowoltaiki? - Portal Fotowoltaika

fotowoltaika montaż katowice

Korzystanie z energii promieniowania świetlnego

Korzystanie z paneli słonecznych jako z dodatkowego źródła energii elektrycznej staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza przy coraz wyższych cenach za prąd. Montażem paneli fotowoltaicznych zajmuje się

Czy opłaca się skorzystać z fotowoltaiki? - Portal Fotowoltaika fotowoltaika montaż katowice
odpowiednia firma działająca w branży fotowoltaicznej. Zdecydowanie się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu mieszkalnego może przynieść wiele zalet. Przede wszystkim fotoogniwa korzystają z energii słonecznej, która stanowi jedno z odnawialnych źródeł energetycznych. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych w dłuższej perspektywie pozwala na zaoszczędzenie na kosztach prądu elektrycznego dostarczanego przez elektrownię. Montaż fotowoltaiki jest więc rozwiązaniem korzystnym zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Sam koszt instalacji słonecznej nie musi być wcale tak wysoki, ponieważ istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do fotowoltaiki, co zachęca wielu ludzi do korzystania z energii słonecznej we własnym domu. Panele fotowoltaiczne sprawdzą się jako dodatkowe źródło energii w domu prywatnym.


Jakim testom poddawane są panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne muszą posiadać solidną konstrukcję ze względu na swoje przeznaczenie. Przy produkcji paneli fotowoltaicznych poddaje się je czterem głównym testom wytrzymałościowym, które gwarantują trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.


Fotowoltaika w okresie zimowym

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej, więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.


Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.